Biura na wynajem Wrocław stanowią mocno rozwiniętą gałąź regionalnego rynku nieruchomości komercyjnych. Wprawdzie wybuch pandemii koronawirusa sprawił, że wielu pracowników przeniosło się z biurowych przestrzeni do zacisza własnych domostw, jednak zainteresowanie powierzchniami biurowymi do wynajęcia wciąż jest duże.

Spis treści:
Stolica Dolnego Śląska wciąż przyciąga najemców
Wrocławskie biurowce kuszą bogatą ofertą
Czego oczekują najemcy?
Podnajem biura dobrym sposobem na minimalizację kosztów

Biura na wynajem Wrocław - stolica Dolnego Śląska wciąż przyciąga najemców 

Biura na wynajem we Wrocławiu nieprzerwanie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród firm, które poszukują miejsca na swoją siedzibę lub oddział.
Firma doradcza Cresa opracowała raport, w którym wzięła pod lupę wrocławski rynek biurowy. Raport nosi nazwę "Occupier Economics: Rynek biurowy we Wrocławiu pierwszej połowie 2020 r.". Jak wykazali eksperci firmy doradczej Cresa Polska, wskaźnik pustostanów jeśli chodzi o biura na wynajem Wrocław na koniec czerwca 2020 roku wyniósł 11,2%. Wynik ten pokazuje, że w stosunku do poprzedniego kwartału spadł on o blisko 1 p.p. Na koniec pierwszej połowy 2020 roku na rynku pozostawało 132 700 metrów kw. wolnych biur na wynajem we Wrocławiu.

Wrocław pokazał stosunkowo wysoką odporność na negatywne skutki pandemii. Mimo braku nowej podaży w drugim kwartale, nastąpił spadek pustostanów w istniejących budynkach, co wskazuje na dalsze zainteresowanie najemców tym regionem. Niektóre z firm zdecydowały się na podnajem powierzchni, aby zmniejszyć koszty najmu do czasu ustabilizowania się sytuacji. Nadal jednak nie słabnie pozycja Wrocławia wśród sektora IT, który postrzega stolicę Dolnego Śląska jako dobre miejsce do rozwijania działalności, przedłużając umowy najmu lub wynajmując nową powierzchnię – zarówno w ramach ekspansji, jak i relokacji – powiedział Michał Grabikowski, dyrektor wrocławskiego biura Cresa Polska.


Wrocławskie biurowce kuszą bogatą ofertą 

Na wrocławskim rynku biurowym stale przybywa nowoczesnej powierzchni biurowej. Niesłabnący popyt powoduje, że corocznie w życie wdrażane są nowe projekty inwestycyjne. Duże zainteresowanie inwestycjami położonymi na terenie stolicy Dolnego Śląska wcale nie dziwi. Tutejsze biurowce mają najemcom sporo do zaoferowania.

Dobrym przykładem jest niedawno oddana do użytku inwestycja biurowa Krakowska 35, która oferuje wysokiej klasy biura na wynajem Wrocław.
Budowa inwestycji biurowej wystartowała w 2019 roku, a zakończyła się w czwartym kwartale 2020 roku. Na pięciu piętrach znajduje się blisko 14 tysięcy metrów kw. powierzchni biurowej do wynajęcia. Jest to inwestycja spod szyldu dewelopera ATAL, natomiast za projekt architektoniczny odpowiada Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates. Biurowiec we Wrocławiu może poszczycić się dogodną lokalizacją, sześcioma windami, dwukondygnacyjnym, reprezentacyjnym lobby oraz podziemnym parkingiem.

Inną inwestycją biurową, która dostarczy na rynek biura na wynajem Wrocław, jest Wielka 27. Biurowiec jest obecnie w budowie, która ma się zakończyć w połowie 2022 roku. Na uwagę zasługuje bardzo atrakcyjna lokalizacja blisko Sky Tower - biurowiec powstaje bowiem w miejsce wyburzonej kamienicy, w której kiedyś mieścił się Powiatowy Urząd Pracy. Powierzchnia całkowita tego czternastopiętrowego budynku biurowego wyniesie ponad 10 tysięcy metrów kw., natomiast użytkowa ponad 9 tysięcy metrów kw. Największa część powierzchni biurowca zostanie przeznaczona na biura na wynajem Wrocław - będzie to ponad 9 tysięcy metrów kw. Wielka 27 to inwestycja biurowa spółki i2 Development z siedzibą we Wrocławiu, koncepcję architektoniczną opracowała pracownia Chamielec Architekci. W biurowcu będzie znajdowało się pięć komfortowych wind oraz dwie kondygnacje podziemne, które mają zostać przeznaczone na parking. Biurowiec we Wrocławiu będzie odznaczał się reprezentacyjną i nowoczesną szklaną elewacją.

Biura na wynajem Wrocław - czego oczekują najemcy? 

Biura na wynajem Wrocław przyciągają przedsiębiorców, którym zależy na komfortowej i nowoczesnej przestrzeni. Wrocław stale rozwija się biznesowo, nie dziwi więc fakt, że miasto to przyciąga coraz większą liczbę inwestorów i przedsiębiorców, którzy właśnie w tym mieście regionalnym planują prowadzić swoje firmy.
Biura na wynajem we Wrocławiu oferują dużą różnorodność. Przedsiębiorcy mogą wybrać lokalizację, jaka najbardziej będzie im odpowiadać i wybrać biuro z wachlarza ofert, które będzie spełniało ich indywidualne oczekiwania.

Czego oczekują przedsiębiorcy, którzy poszukują biura na wynajem we Wrocławiu?

Poza wspomnianym wcześniej bogatym wyborem lokalizacji, najemcy zwracają dużą uwagę na obecność parkingu na terenie inwestycji. Swobodne zaparkowanie samochodu zarówno przez pracowników jak i klientów, jest dla przedsiębiorców niezmiernie istotne.

Kolejną kwestią są same biura. Dobrze, jeśli wejścia do budynku pilnuje całodobowa ochrona. Monitoring także stanowi istotną wartość dodaną. Plusem będzie także klimatyzacja w pomieszczeniach. Przedsiębiorcy zwracają uwagę także na to, czy w budynku znajduje się winda.

Kolejną rzeczą, na jaką przedsiębiorcy poszukujący biura do wynajęcia we Wrocławiu zwrócą uwagę, jest elastyczność powierzchni biurowych. Chodzi o tzw. biura modułowe, czyli możliwość modyfikacji zajmowanej powierzchni w przyszłości, na przykład poprzez stworzenie większej części wspólnej, wydzielenia bądź likwidacji gabinetów itp.

Poza samymi biurami, bardzo ważna dla najemców jest także infrastruktura otoczenia. Bliskość przystanków komunikacji miejskiej zapewni pracownikom swobodny dojazd. Z kolei łatwy i szybki dostęp do lokali gastronomicznych, sklepów spożywczych czy sklepów usługowych sprawi, że dane miejsce pracy będzie postrzegane jako atrakcyjne nie tylko przez właściciela firmy, ale także przez jego pracowników, którzy będą mieli możliwość wyjścia na lunch czy zrobienia szybkich zakupów po pracy.


Podnajem biura dobrym sposobem na minimalizację kosztów

Pomimo dobrej sytuacji na rynku biurowym we Wrocławiu, pandemia koronawirusa i wprowadzony przez nią tymczasowy lockdown, odbiły się na części przedsiębiorców. W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie opcją podnajmowania powierzchni biurowych. To korzystne rozwiązanie dla obu stron - dotychczasowego najemcy biura na wynajem we Wrocławiu oraz podnajemcy. Procedura podnajmu jest prosta. Najemca za zgodą właściciela biura podpisuje umowę najmu biura na wynajem Wrocław z podnajemcą.

Podnajęcie biura na wynajem we Wrocławiu stanowi dobre rozwiązanie dla obu stron. W sytuacji, gdy dotychczasowy najemca nie potrzebuje już tak dużej powierzchni biurowej, nie odpowiada mu lokalizacja lub ogólnie chciałby on zmienić siedzibę, musi pamiętać o umowie, jaką podpisał z właścicielem biura. Zazwyczaj rozwiązanie umowy w krótkim czasie nie jest możliwe, dlatego doskonałym rozwiązaniem jest podnajęcie biura kolejnemu podmiotowi. Korzyścią dla podnajemcy jest często cena biura na wynajem we Wrocławiu. Bardzo często, aby zachęcić podmiot do podpisania umowy podnajmu, dotychczasowy najemca oferuje mu korzystniejszą cenę za wynajem powierzchni biurowej. Podnajemca zyska więc biuro na wynajem Wrocław w atrakcyjnej cenie, natomiast dotychczasowy najemca zminimalizuje koszty związane z najmem do czasu wygaśnięcia obowiązującej go z właścicielem biura umowy.